KRÁSA, KTERÁ JE UDRŽITELNÁ

Slova jako „sustainability", „eco" či „vegan" dnes zní ze všech stran a jen stěží si koupíte nějakou novinku, aniž byste na ně nenarazili. Od malých, nezávislých značek se téma udržitelnosti dostalo až k těm největším globálním brandům, které se ve svých prohlášeních postupně zavazují zcela odbourat nepříznivé dopady na naši planetu. Co si ale pod těmito nálepkami skutečně představit?


Udržitelnost jako taková představuje širší pojem, který ještě před obalem řeší i samotné zdroje a suroviny, jejich původ a především způsob, jakým jsou zpracovány.

Ideálně tak, aby celý proces co nejméně zatížil životní prostředí, spotřeboval co nejméně vody a vytvořil, pokud možno minimum odpadu a nulovou uhlíkovou stopu. Proto je poměrně složité najít ve světě krásy skutečně udržitelnou značku, která by všechny tyto aspekty splňovala. Na trhu a už i v naší nabídce však najdeme řadu značek, které mají k tomuto tématu co říct a jejich počínání by se dalo označit za udržitelné, nebo se tomu minimálně velmi přibližuje. Pojďme se na to podívat zblízka.

VRAŤTE OBAL, PROSÍM

Smyssly, česká značka se slovenskými kořeny, si vzala za cíl znovu používat svoje skleněné obaly a dózy na krémy. Při výrobě používají přírodní složky, eliminují množství plastů a přírodu vnímají nejen jako zdroj inspirace, ale také respektu.

PŘÍRODNÍ SLOŽENÍ

Na to, jak správně emulgovat a jak se vyznat v přírodních složkách, studovala dlouho po nocích v laboratořích Hana Phamová, aby pod svojí značkou Ostē uvedla na trh čistě přírodní produkty obsahující tradiční asijské ingredience, jako například bio kokosový olej.

A ve své poslední novince se k čistě přírodnímu složení upsala i známá Youtuberka Not So Funny Any. Její ručně litá mýdla Crystal Soaps mají čistě přírodní složení i parfemace a přesto, že vypadají jako z barevného křišťálu, jsou skutečně šetrná.

VEGAN

Na trhu najdete také čím dál tím více značek se složením vhodným „pro vegany". Možná si říkáte, jak by se mohly živočišné složky dostat do kosmetiky, ale pravdou je, že řada tradičně používaných pečujících ingrediencí, jako například med, mateří kašička, včelí vosk, lanolín, kolagen, keratin anebo kyselina mléčná, jsou odvozeny z živočišných produktů, které jsou veganům (na rozdíl od vegetariánů) zapovězeny. Velké oblibě se těší například veganské produkty na vlasy od dánské značky Gosh Copenhagen nebo třeba organické zubní pasty v designových obalech a labužnických příchutích Lebon.

MINIMALISMUS A SKROMNOST

Zakladatelka značky Mylo, Slovenka Barb Gažová, která se studiu této problematiky věnovala i v zahraničí, jde ve svém smýšlení ještě o krok dál: „Vzhledem k tomu, kolik nás na světě je, bychom měli posuzovat i nadspotřebu přírodních surovin, zaměřovat se na minimalismus ve spotřebě a upřednostňovat produkty s vysokou účinností," říká v zajímavém rozhovoru, který nám poskytla.